Garść niezbędnych informacji dla ucznia, który w ósmej klasie 1) przystępuje do egzaminu i 2) składa dokumenty do szkoły średniej.
Egzamin ósmoklasisty
W 2025 r. egzamin ósmoklasisty obejmuje wiadomości i umiejętności określone na podstawie wymagań wskazanych w podstawie programowej kształcenia ogólnego (z 2024 r.) dla szkoły podstawowej, z trzech przedmiotów egzaminacyjnych, tj. języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego (do wyboru przez ucznia).
Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać, dlatego egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać. Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany w formie pisemnej.
Ósmoklasista przystępuje do egzaminu z trzech przedmiotów obowiązkowych, tj.:
- języka polskiego
- matematyki
- języka obcego nowożytnego.
Uczeń przystępuje do egzaminu z jednego z następujących języków obcych nowożytnych: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego lub włoskiego. Uczeń może wybrać tylko ten język, którego uczy się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych.
Przebieg i harmonogram egzaminu
Egzamin ósmoklasisty odbywa się w maju. Uczeń, który z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie przystąpi do egzaminu w tym terminie, przystępuje do niego w czerwcu.
Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany przez trzy kolejne dni:
- 13 maja 2025 o godz. 9.00 – egzamin z języka polskiego, który trwa 120 minut
- 14 maja 2025 o godz. 9.00 – egzamin z matematyki, który trwa 100 minut
- 15 maja 2025 o godz. 9.00 – egzamin z języka obcego nowożytnego, który trwa 90 minut.
Na egzamin uczeń przynosi ze sobą wyłącznie przybory do pisania: pióro lub długopis z czarnym tuszem/atramentem, a w przypadku egzaminu matematyki również linijkę.
Na egzaminie nie można korzystać z kalkulatora oraz słowników (chyba że uczniowi przyznano takie dostosowanie). Nie wolno także przynosić i używać żadnych urządzeń telekomunikacyjnych.
Zadania na egzaminie
W arkuszu egzaminacyjnym z każdego przedmiotu znajdą się zarówno zadania zamknięte (tj. takie, w których uczeń wybiera jedną odpowiedź z kilku podanych), jak i zadania otwarte (tj. takie, w których uczeń samodzielnie formułuje odpowiedź).
Przykładowe zadania wraz z rozwiązaniami można znaleźć w informatorach o egzaminie ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów, w przykładowych arkuszach egzaminacyjnych, w arkuszach z egzaminów próbnych, w zestawach powtórzeniowych zadań egzaminacyjnych oraz w arkuszach wykorzystanych do przeprowadzenia egzaminu ósmoklasisty w latach 2019–2024.
Wyniki i zaświadczenia
W 2025 r. uczniowie poznają swoje wyniki 4 lipca i tego dnia każdy uczeń otrzyma zaświadczenie o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty. Na zaświadczeniu podany będzie wynik procentowy oraz wynik na skali centylowej dla egzaminu z każdego przedmiotu.
O ważnych dla ósmoklasisty terminach i przydatnych stronach, a także wynikach z poprzednich lat szukaj też informacji na naszej stronie w zakładce Egzaminy.
Rekrutacja do szkoły średniej
Uczeń klasy ósmej musi w procesie rekrutacji pamiętać o kilku ważnych datach. Zostaną one ogłoszone na początku roku 2025 przez Lubelskiego Kuratora Oświaty.
Informator o szkołach ponadpodstawowych w województwie lubelskim kliknij TU
Jak liczyć punkty?
Absolwent szkoły podstawowej może zebrać aż 200 punktów:
- punkty ze świadectwa
Pierwsza część ogólnej liczby punktów to suma punktów za: wybrane oceny ze świadectwa, za średnią ocen powyżej 4,75 i bardzo dobre zachowanie, za działanie w wolontariacie i za szczególne osiągnięcia.
Punkty za oceny oblicza się dla czterech przedmiotów: za język polski, matematykę i dwa wybrane przedmioty, które wskazane są jako punktowane do danej klasy w liceum. Za ocenę celującą dostaje się 18 punktów, za bardzo dobrą 17, za dobrą 14, za dostateczną 8, za dopuszczającą 2 punkty.
Za świadectwo z wyróżnieniem można zyskać 7 dodatkowych punktów. Dodatkowo 3 punkty otrzymują osoby angażujące się w działania wolontariatu szkolnego.
Za osiągnięcia w różnych konkursach (w tym kuratoryjnych i innych na szczeblu co najmniej wojewódzkim, konkursach wiedzy, osiągnięciach artystycznych i sportowych) można zebrać od 2 do 10 punktów. Łącznie za udział w konkursach i turniejach można otrzymać maksymalną liczbę 18 punktów.
- punkty z egzaminu
Z 200 punktów w procesie rekrutacji połowa jest do uzyskania podczas egzaminów ośmioklasisty. Wyniki egzaminów wyrażone są procentowo, a liczbę punktów procentowych za egzamin z języka polskiego oraz z matematyki należy pomnożyć przez 0,35. Jeśli ktoś otrzyma 100 proc. na egzaminie, to 100 x 0,35 przyniesie mu 35 punktów. Odpowiednio 80 proc. da 28 punktów itd. Punkty za egzamin z języka obcego nowożytnego mnoży się przez 0,3 (100 proc. x 0,3 = 30 punktów).
(za nowaera.pl)
Jeśli chcesz poznać przybliżoną liczbę punktów rekrutacyjnych, skorzystaj z kalkulatora.