Rok 1991 dla kraśnickiej oświaty i edukacji oraz społeczności miasta Kraśnik to ważna data. Kraśnickie Towarzystwo Edukacyjne wystąpiło wówczas z inicjatywą powołania do życia Społecznego Liceum Ogólnokształcącego i Społecznej Szkoły Podstawowej. Ministerstwo Edukacji Narodowej pismem z 12.08.1991 r. WSN – 0145-315/91/KPS zezwoliło KTE na prowadzenie tych szkół.
Uroczysta inauguracja pierwszego roku szkolnego odbyła się 2 września 1991 r. Koło 24 Pułku Ułanów dziesięć dni później zaaprobowało propozycję KTE nadania szkole imienia 24 Pułku Ułanów.
I tak rozpoczęła się działalność społecznych szkół, które stały się nową propozycja dla dzieci i młodzieży z Kraśnika i okolic.
Pierwsza siedziba nowo otwartej szkoły mieściła się pod adresem Niepodległości 25 oraz w części budynku przy Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku.
Po ośmiu latach działalności, decyzją władz miasta Kraśnika, Podstawowa Szkoła Społeczna KTE otrzymała własny budynek szkolny. Od 1 września 1999 r. do 30 czerwca 2022 r. nowym adresem szkoły była ulica Szpitalna 1a.
Już w nowym budynku, podczas inauguracji nowego roku szkolnego, 1 września 1999 r. przy funkcjonującej szkole podstawowej i liceum rozpoczęło działalność Społeczne Gimnazjum. Trzy typy szkól współistniały do 2006 roku. W czerwcu tego roku mury szkoły opuścił ostatni rocznik młodzieży Społecznego Liceum Ogólnokształcącego. W 2018 r. z kolei, wraz z reformą wygaszania gimnazjum, zakończona została nauka w Społecznym Gimnazjum.
Ważnymi wydarzeniami w historii szkoły były dwa jubileusze, które stały się wspaniałą okazją do wspomnień, wzruszeń i podsumowania dotychczasowych etapów, ale także początkiem dla nowych wyzwań i planów na kolejne lata.
31.05. 2001 r. miała miejsce uroczystość 10-lecia szkoły. W Centrum Kultury i Promocji odbyła się gala podsumowująca 10 -letni dorobek istnienia szkoły. Na uroczystość przybyli wówczas aktualni uczniowie Szkól Społecznych: Podstawowej, Gimnazjum i LO oraz absolwenci tych szkół.
1 czerwca 2011 r. obchodzona była pełna wzruszeń 20 rocznica istnienia szkoły. Najważniejszym punktem tego wydarzenia stało się poświęcenie sztandaru Szkół Społecznych. Następnie p. Jan Pałys, nieżyjący już prezes KTE, przekazał sztandar szkół na ręce pani dyrektor Anny Kuźmickiej, a następnie uczniów, którzy złożyli uroczyste ślubowanie.
Obecnie Społeczna Szkoła Podstawowa ma swoją siedzibę w budynku przy ul. Niepodległości 54. Wyremontowany budynek stwarza możliwość prowadzenia lekcji w nowocześnie urządzonych klasopracowniach, wyposażonych w niezbędny sprzęt, który sprawia, że zajęcia są ciekawe i niezwykle rozwijające i atrakcyjne dla uczniów.
W ciągu swojej ponad trzydziestoletniej historii szkoła była miejscem setek różnych uroczystości, akcji i przedsięwzięć. Na stałe w kalendarz szkolny wpisały się uroczystości patriotyczne, okolicznościowe imprezy, konkursy i zawody, akcje charytatywne oraz wycieczki krajowe i zagraniczne
Nasza placówka może poszczycić się licznymi sukcesami swoich uczniów, wysokimi wynikami egzaminów zewnętrznych, nagrodami i wyróżnieniami w dziedzinie nauki i sportu oraz działaniami wolontariackimi.
Wysoki poziom nauczania, indywidualne podejście do każdego ucznia , przyjazna atmosfera, pełne zrozumienie potrzeb dzieci i młodzieży, sprawiają, że szkoła cieszy się dużym uznaniem i popularnością wśród kraśniczan. Społeczność szkoły wykazuje się dużym zaangażowaniem w życiu lokalnej społeczności i na dobre wpisała się w karty historii Kraśnika.
Szkoły społeczne prowadzone przez Kraśnickie Towarzystwo Edukacyjne:
– Społeczna Szkoła Podstawowa od 1991 r. – obecnie
– Społeczne Liceum Ogólnokształcące od 1991 r. – do czerwca 2006 r.
– Społeczne Gimnazjum od 1999 r. do czerwca 2018 r.
Dyrektorzy szkół:
1991 r. – 1994 r. dyrektor – mgr inż. Władysław Hudyka
Wicedyrektor LO – mgr Eliasz Choroszy
Wicedyrektor SP – mgr Maria Chmura.
1994 r. – 1998 r.
Dyrektor LO – mgr Eliasz Choroszy
Dyrektor SP – mgr Maria Chmura
Wicedyrektor – mgr Krzysztof Wronka
1998 r. – 2002 r.
Dyrektor LO – mgr Krzysztof Wronka
Dyrektor SP i SG (od 1999 r. ) – mgr Danuta Stachula
Wicedyrektor – mgr Anna Kuźmicka
2002 r. – 2006 r.
Dyrektor LO – mgr Anna Kuźmicka
Dyrektor SP i SG – mgr Danuta Stachula
2006 r. – 2020 r.
Dyrektor – mgr Anna Kuźmicka
Wicedyrektor – mgr Beata Mucha
2020 r. – 2022 r.
Dyrektor – mgr Beata Mucha
2022 r. – 2024 r.
Dyrektor – mgr Beata Mucha
Wicedyrektor – mgr Beata Latos
2024 r – obecnie
Dyrektor – mgr Beata Mucha