Ważna informacja!
 
Biblioteka Narodowa zakończyła prace związane z realizacją Priorytetu 4 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W ramach prac, realizując postulaty Ministerstwa Edukacji i Nauki, w cyfrowej Bibliotece Narodowej polona.pl przygotowane zostały kolekcje tematyczne zawierające lektury, zarówno obowiązkowe jak i uzupełniające, znajdujące się w domenie publicznej. 
W obu kolekcjach znalazło się łącznie 212 publikacji, do których dostęp dla uczniów i nauczycieli jest darmowy i nie wymaga logowania w serwisie. Wszystkie publikacje dostępne są online oraz do pobrania i wykorzystania na komputerach i urządzeniach mobilnych. Lektury prezentowane w POLONIE mają warstwę tekstową pozwalającą na pełnotekstowe przeszukiwanie ich treści.
 
Już niebawem będziecie mogli korzystać z naszej wirtualnej biblioteki!!! Śledźcie naszą stronę.

W 2020 roku wzięliśmy udział w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa i udało się nam wzbogacić szkolną bibliotekę o prawie 300 nowych tytułów. Już niebawem będziemy mogli cieszyć się nowymi, fascynującymi książkami.

Promowanie czytelnictwa w naszej szkole:

 • udział w akcjach programu „Cała Polska czyta dzieciom” 
 • udział w kolejnych edycjach Narodowego Czytania 
 • coroczna organizacja akcji „Jak nie czytam, jak czytam?” i w ramach jej organizacji szkolne „Czytanie na trawie”
 • coroczne organizowanie Szkolnego Dnia Książki w ramach Tygodnia Humanistycznego
 • konkursy czytelnicze, biblioteczne i plastyczne
 • czytanie maluchom
 • współpraca z Biblioteką Publiczną w Kraśniku

Dlaczego czytanie jest ważne?

 1. Czytanie to świetny sposób na stres. Historie z kart książek pozwalają nam oderwać się od problemów codzienności i uspokajają.
 2. W literackich bohaterach możemy odnaleźć samych siebie, a niektórzy z nich mogą stać się dla nas wzorami. Postać literacka, jej decyzje i postępowanie może stać się inspiracją dla nas samych.
 3. Czasem brakuje nam słów, by wyrazić wszystkie, często trudne, myśli i emocje. Książki wzbogacają nasze słownictwo i ułatwiają komunikację.
 4. Czytanie ćwiczy mózg. Czytając, wyobrażamy sobie bohaterów, kreujemy obraz świata utworu, a gdy jest to kryminał – ćwiczymy logiczne myślenie (komu udało się odkryć, kto jest przestępcą wcześniej niż bohaterowi?)
 5. Książki uczą. I to nie tylko te popularnonaukowe. Przebywając z bohaterem w kosmosie – przyswajamy wiedzę o astrofizyce, a na bezludnej wyspie – poznajemy metody na przetrwanie.
 6. Ludzie oczytani są o wiele bardziej zaangażowani społecznie i obywatelsko, gdyż czytanie wzmacnia ich empatię i wrażliwość oraz umacnia wartości.